black watch premier albany teams


our bwp teams

Black Watch Premier programming is designed to develop all players to their fullest potential. To do this, our technical staff creates programming that is fluid and flexible, and supported by on-going professional development, in order to meet the demands of the modern game of football. We constantly evaluate our practices and day-to-day interactions with our players to provide them with the best training and match environments.


U18B ACADEMICALS

Head Coach: Keith Simmons

Roster: 

Joseph Romano

Mickael Keilen 

Theodore Glowa

Cormac Carr

Cameron LaVallee

Aaron Muia

Thomas Jelstrom

Matthew Craw

Carter Haydock

Owen Fingar

Vikram Mangat

Patrick Mahoney

Kyle Shearer

Wes Lord

Brent Durante

Alberto Cannistraci


Team Sponsor: 

518 Realty  |  www.518realty.com


U17B FALKIRK

Head Coach: Bubby Leasure

Roster:  

Alexander Gigliotti

Alberto Cannistraci

Andrew Day

David Moraga

Jack Murray

Griffin Goodemoote

Andrew Demeter

John McCane

Luiz Philepe Clemente

Jake Bunker

Jai Mangat

Stephen Spraker

Nathan Franchi

Derek Halloran




Team Sponsor: 

518 Realty  |  www.ceronedev.com


U18/U17G THISTLE

​Head Coach: Emmie Doin

Roster:

Nicole Cassale

Alexandra Lomaestro

Rachel Antenucci

Melissa Haas

Isabelle Jaquith

Alana McNulty

Carly Nadler

Katelyn Ogden

Alexandra Benjamin

Mckenzie Phela 

Julia Rossi

Olivia Slingerland

Rachel Strijek

Katelyn Woolley




Team Sponsor: 

Drue Sanders  |  www.druesanders.com


U16/U15G CELTIC

​Head Coach: Bubby Leasure

Roster:

Lexi Bakkalapulo

Anna Bulich

Cassidy Burgner

Kasey Dillenbeck

Alyssa Duval

Sophia Goldsmith
Caraline Lecoz
Madison MacDermid
Kacie Melendez
Ashley Piroli
Madison Richardson
Rylie Smith
Sydnee Smith
Caitlyn Speranza
Vanessa Wainwright
Morgan Woodbeck


Team Sponsor: Mohawk Honda www.mohawkhonda.com



U16B MIDLOTHIANS

Head Coach:  Jeremiah Kneeland

Roster: 

Kevin Kelly 
Franco Viscusi 
Roberto Amore 
Eamon Geraghty 
Michael Sconzo 
Zachary Monks 
Marco Sciochetti 
Alexander Brannan 
Peter DiStefano 
Caleb Phelan 
Ryan Eagan 
Evan Wieczenski 
Glenn Ramos 
Matteo Iagrossi 
Zachery Myers 
Thomas Wollen 

U15B DUNDEE

Head Coach:  Bill Boyle

Roster: 

Jimmy Joyce
Keegan Flaherty
Eli Donofrio
Shane Grimes
Ethan Synder
Keegan Vedder
Quinn Becker
Chris Ogden
Sam Hogan
Ben Kogan
Ray Jones
Luca Santabarbara
Matt Ricciardelli
Jared Smith
Brady Van Epps
George Tsakalakos
Merjan Ozisik
David Blau
Mark Koyne


Team Sponsor: Pinnacle Roofing  www.pinnacleroofinginc.com


U14G HAMILTON

Head Coach:  Bill Boyle

Roster: 

Layla Abdoun

 Madeleine Beltramo
Thiziri Bouzidi
Katie Bulich
Rachel Dentinger
Quinn Fletcher
Gabriella Marchello
Margaret O'Rourke
Davia Rossi
Siona Shetty
Stefanie Simkins
Maci Mosher
Samantha Timpanaro
Ashley Wilber 


Team Sponsor: All Over Albany www.alloveralbany.com

U13G NIRVANA

Head Coach:  Steve Freeman

Alaina Resue
Assistant: 

Maurizio Cassano

Roster: 

Sofia Cassano
Kendall Graves
Jules Monlea
Chelsea Sperenza
Camden Woodbeck



U14B INVERNESS

Head Coach:  Steve Freeman

Roster: 

James Smith
Brandon DeBacco
Marcus Tobin
Said Mesbahi
Jack Rubinstein
Issac Brinck
Jesse Chili
Connor Pierre
Matthew Horwedel
Michael Munter
Nikolas Heasley
Masnsen Bouzidi
William Acquario
William Jelstrom
Dom Jones

U13B AYR

Head Coach: Steve Freeman

Roster: 

Nathan James
Salko Kanic
Toby Goldner
Ethan Cook
Shaun Wiggins
Brennan Halbohm
Brady Henniger
 Aidan Barnes
Jordan Angrist
Evan Schmidt
Ryan Edwards
Jordan Proulx
Sean Lam
Connor Dolin

OPERATIONS MANAGERS


BOYS Boys Regional and

National Flight Coordinator

(U13-18): Allison Vedder

Email: allison.vedder@nycap.rr.com
GIRLS Girls Regional and

National Flight Coordinator

(U13-18): Michele Wainwright

Email: michele.anne17@gmail.com